Ankara Şehir Gazetesi

MİS KOKAN ÇOCUKLAR

MİS KOKAN ÇOCUKLAR
03 Haziran 2021 - 7:53

Ne muzzam kokudur evlat kokusu, hiç birşeye benzemez dünyanın en güzel kokuları bir araya gelse yerini dolduramaz evlat kokusunun. En pahalı parfüm, en güzel çiçek, hiçbirşeyde yoktur o koku…
Çok büyük cesaret ister evlat sahibi olmak ancak yüreği yeten bir ömür boyu koruyup kollayabileceğine her düştüğünde tutup kaldirabileceğine emin olan kişiler cesaret edebilir ve öylede olmalıdır zaten.
Malesef çocuk sahibi olmayı hakketmeyen çok insanında sırf kendi bencilliklerini doyurmak için veya çevresel faktörlerden dolayı çocuk sahibi olduklarını görüyoruz bu bir çocuğa yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Sevip koruyup kollamayacağı geleceğini düşünmeyeceği çocukları dünyaya getirmemelidir insanlar.
Birde kendisinden olmasada veya kendisi doğurmasada bir bebeği, çocuğu alıp bağrına basan onu karşılıksız çıkarsız sevip koruyan güzel yürekliler var onlarada buradan selâm olsun bu nasıl bir fedakârlıktır bu nasıl bir yüce gönüllüktür bilmem ama mutlaka mükâfati çok büyüktür, kolaymı bir canlıyı hayata hazırlamak büyütmek ona emek vermek ancak çok cesur, yüreği sevgi dolu insanlar yapabilir bunu, toplumumuzun geleceğimizin böyle insanlara çok ihtiyacı var. Onların hakkıdır o mis kokuyu en derine kadar içlerine çekmek.
Öyle bir süreçtir ki bir evlada sahip olmak taa ki ilk andan itibaren artık bir anne babasınızdır daha doğmamış yüzünü bile görmemişsinizdir ama nefes aldığınız sürece asla kopmayacak bir sevgi bağıyla bağlanmışsınızdır. Artık yaşamınızın hatta aldığınız her nefesin vazgeçilmez bir parçası olmuştur bu küçücük canlı, hiç bitmeyecek olan bu zorlu mesaiye nasıl cesaret edilebilir kolaymıdır bu kararı almak, değildir tabiki ama çocuk sevgisini tatmak için değer elbette…
Ancak her bir çocuğu kendi evlatlarımızla bir görüp öyle seversek toplumumuza insanlığa çok şeyler kazandırmış oluruz.
Yanlız kan bağıyla veya bir bebeği dünyaya getirmekle ana baba olunmaz yürek bağıyla bağlanıp onu sevmekle her türlü kötülüklere karşı korumakla ahlâklı, dosdoğru sağlıklı bir birey olarak yetiştirip geleceğe hazırlamakla, topluma dünyaya kazandırmakla ana baba olunur.
Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk demiştir ki;
Geleceğimizi onlara emanet ediyoruz; “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir. ”
Evet Atamızında söylediği gibi çocuklarımızı iyi yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir. Çünki onlar bizim geleceğimiz, onlar ne kadar mutlu ve güvende olurlarsa gelecekte ülkemize ve bize bunların aynısını tesis ve temin edeceklerdir.
Bir kimsenin ne kadar iyi birisi olduğunu anlamak istiyorsanız eğer onun çocuklara karşı davranışına bakın zira çocuklara karşı sevecen ve güzel davranan insan iyi insandır.
Velhâsıl eğer sevebiliyorsak tüm çocukları kan bağımız olmasa bile evlat diyebiliyorsak, koruyabiliyorsak her türlü kötülük ve istismarlardan işte ozaman hakketmişizdir huzur ve mutlulukla yaşamayı birlik ve beraberliği, kendi çocuğumuz için istediğimiz her şeyi diğer çocuklar içinde isteyebiliyorsak işte o zaman biz gerçek birer Anayız,Babayız, İnsanız, ne mutlu bize ne mutlu evlatlarımıza…
Gelecek bizimdir…
Hem her çocuk misler gibi kokmaz mı zaten ???
Saygı ve sevgiyle …

FOTO GALERİ