Ankara Şehir Gazetesi

Enaktüel: ”En büyük projem Ankara’yı marka kent yapmak”

Enaktüel: ”En büyük projem Ankara’yı marka kent yapmak”
04 Haziran 2021 - 8:17

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ;
Bizler bilimle, ortak akılla ve çağdaş bir belediyecilik anlayışıyla kenti yönetiyoruz. Paydaşlarımızla proje esaslı çalışıyoruz.
Kamusal açık alanlarda internete ücretsiz ulaşım hakkını önemsiyoruz. Bununla ilgili ciddi çalışmalar yürütüyoruz.
“Belediyecilikte plan, kural ve bilgi dönemi. Tam olarak sorunları gören, dertlere derman olan belediyecilik dönemi.”
“Ölçülebilen, denetlenebilen, şeffaf ve sürdürülebilir projeler. Biz Ankara için çalışıyoruz”
HALK YARARINA OLAN ÇALIŞMALARA DEVAM
Göreve geldiği günden itibaren halkın yararına olan projeleri değerlendirdiklerini ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin görevi devraldığı günden öncesinden devam eden, halk yararına hizmetleri de sürdürüyoruz.
BELEDİYE DE MÜSRİFLİĞE VE GÖSTERİŞE YASAK GELDİ
İlk icraatımız makam araçlarını azaltmak ve şahsımın ki de dahil olmak üzere, Kullanımının gereksizliğini düşündüğümüz araçların elden çıkarımı ve belediyeye ait bütün makam araçlarının çakar ışıklarını sökmek oldu.
EN BÜYÜK PROJEM ANKARAYI MARKA KENT YAPMAK
En büyük projem Ankara’yı marka kent yapmaktır. Ulaşım dahil belediye hizmetlerinin kaliteli ve ucuz olması, özellikle istihdam sağlanması ve Ankara’da yaşayan yurttaşların gelirinin artması konularında çalışmalar yapıyoruz.
HER ŞEY YAŞAMAKTAN KEYİF ALACAĞIMIZ ANKARA İÇİN
Ankara’da yaşayan yurttaşların hepsinin yaşamaktan keyif alacağı bir Ankara hayal ediyoruz. Bu arada da Ankara’nın 20-40 yıllık geleceğinin vizyonunu ortaya koymaya çalışıyoruz.
ATAPARK PROJEMİZ YARININ ANKARASI İÇİN GÜNDEMDE
Atatürk Orman Çiftliği’ni Gençlik Parkı ile birleştiren bir ‘Atapark’ projemiz vardı. Onun bir kısmını şimdi ‘Millet Bahçesi’ ilan ettiler ama o Atapark projesini daha da büyüterek hazırlıyoruz. Ankara’nın en büyük yeşil alanı olan, herkesin yararlandığı bir proje olacak. Bu, Ulus’un canlanmasına da sebep olacak.
TARİHİ İPEKYOLU YATIRIMLARINA DESTEK VERECEĞİZ
Bir yandan kentin ekonomik kalkınması ve işsizliğin azalması için gerekli bütün hamleleri yaparken, diğer yandan turizmde çeşitliliği artırmayı hedefliyoruz. Ankara’ya turist bundan böyle de kültür turizmiyle gelecektir. İstanbul’dan başlayıp Göynük, Taraklı, Mudurnu, Nallıhan, Beypazarı üzerinden gelen İpek Yolu’nda tarihi eserler var. Taptuk Emre var mesela. Dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri bulunmayan bir kale şehir var. Bunların da ortaya çıkarılması lazım. Bu çalışmalara destek vereceğiz.
BELEDİYE HİZMETLERİNDE ŞEFFAFLIK VE DENETİM ŞART
Her faturanın arkasında ödenen paranın nereye gideceğinin, hangi hizmete harcanacağının yazacağı, şeffaflığın önemli olduğu bir çalışma programı sunuyoruz. Denetimin olduğu yerde yolsuzluğun olmayacaktır, bunu biliyoruz bunu söylüyoruz.
ANKARA DA ULAŞIM VE TRAFİKTE RAHATLAMA DÖNEMİ
Biz, insana dayalı bir trafik öngörüyoruz. İnsanların birçoğunun yürümesini istiyoruz ve teşvik edeceğiz. Yürümenin 51 faydası var. Bunları proje olarak göstereceğiz. En büyük iddiam ulaşım konusunda olacaktır. Özellikle şehir içi trafiğinde bu ortaya çıkacaktır.
ANKARALININ HUZURU VE KONFORO İÇİN ÇALIŞIYORUZ.
Öncelikle insanımıza temiz hava, musluktan içilebilir su, 24 saat ve konforlu bir ulaşım için çalışıyoruz. İnsanların güvenli bir şekilde kullanabileceği, toplamda en az 32 kilometrelik bisiklet yolunu şehrimize kazandırmaya çalışıyoruz.
İTHAL ALIŞVERİŞE SON, YERLİ ÜRETİME TEŞVİK
Yurtdışından ağaç, fidan getirme uygulamasına son veriyoruz.Belediyenin kullanacağı bitkileri, ürünleri Ankara’nın köylerinden alıyoruz.. Avrupa’nın köylüsünü değil, Ankara’nın köylüsünü zengin edeceğiz.Bunun için çalışıyoruz.
TOPLUMSAL ÇIKARLAR, KİŞİSEL ÇIKARLARDAN ÖNEMLİ
Belediyecilikte hepimizin bir zihniyet devrimine ihtiyacı vardı. Onu gerçekleştirdik. Şehirlerin havası, suyu, yeşili, taşı, toprağı, tarihi dokusu ve tüm canlılarının, yeni dönemde seçilen başkanın keyfince kullanacağı bir şekilde kendi mülkiyetine geçme döneminden çıkardık.
ALDIĞIMIZ SORUMLULUK, GELECEK NESİLLERİN EMANETİ
Aldığımız sorumluluk ve tüm bu değerler, gelecek nesillerin bizlere emaneti. Bunları korumayı, geliştirmeyi ve gelecek nesillere emaneti sağlam olarak teslim etmeyi görev olarak kabul ettik. Bu anlayışla çalışıyoruz.
SOSYAL YARDIMLAR ÖNCELİĞİMİZ VE HEP ÖNCELİĞİMİZ OLACAK Sosyal yardımlara devam ediyoruz. Bizler sağ elle verileni sol elden gizlemeyi emreden kültürden geliyoruz. Yardımları yaparken kameralarla gitmiyoruz, hiçbir ihtiyaç sahibini rencide ettirmiyoruz. Ayrıca, hem onların çocuklarının sağlığı ve eğitimi ile ilgilenip, hem de meslek sahibi olmalarına çalışıyoruz.
SOSYAL ADALETSİZLİKLE MÜCADELEMİZ SÜRECEKTİR.
Ankara’nın kenar mahallelerinde insanlar yokluk içinde yaşıyor. Bir yanda görgüsüzce bir zenginlik, bir yanda insafsızca bir yoksulluk varsa o kentte izan kalmamıştır. İzan olmayınca, anlayış olmayınca, tok açın halinden anlamaz hale gelmiştir. İşte belediyenin görevi, bu sosyal adaletsizliği, ilçeler ve semtler arasındaki eşitsizliği en aza indirmektir.
YAPAY ZEKALARLA TASARUF DÖNEMİ BAŞLAYACAKTIR.
Bugün hepimiz cep telefonu kullanıyoruz. Cep telefonumuzda bizim nereye ziyaret ettiğimizi datalar kullanılıyor. Bunlar yapay zekalar sayesinde tasarlanıp otobüsler oraya yönlendirilecek. Boş güzergahlara gitmeyecek. Bununla ilgili çalışma yapıyoruz.
ÇARPIK KENTLEŞMEYE VE RATA DAYALI İMARA KARŞIYIZ.
Çarpık kentleşmeye ve ranta dayalı imar uygulamalarına asla izin vermiyoruz. Yaptığımız proje çalışmalarıyla Yatay mimariyi özendirip, sağlıklı şehirler meydana getirmeyi planlıyoruz.
AKILLI ANKARA PROJESİ ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR
Sağlık yatırımlarını desteklerken ‘Akıllı Ankara Projesi’ ile de insanlarımızın hayatını kolaylaştırmayı, kadınlara, emeklilere, emeklilikte yaşa takılanlara, gençlere ve çocuklara, öğrencilere, engellilere, yaşlılara, esnafa, işsizlere ve yetimlerimize, huzurlu ve mutlu yaşayabilecekleri bir Ankara’yı vaat ediyoruz. Sokak hayvanlarının özgürce dolaşacağı ve hayvan severlerle buluşacağı barınaklar kuracağız.
SPORDA BAŞARI İÇİN BELEDİYEMİZ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAKTIR Ankara’mızın en önemli marka değerlerinden, yüzyılı devirmiş koca çınar Ankaragücü’müzün Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmesi ve Gençlerbirliği’ nin de yeniden büyük zaferlere imza atması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız. Şahsen lisanslı bir amatör sporcu olarak, sporun tüm çeşitlerinin destekleneceği bir yapının kurulmasını sağlayacağız. Bunun için çalışmalar yapıyoruz.
HER TÜRLÜ PROJEYE AÇIĞIZ , PROJELERİMİZLE ÖNE ÇIKACAĞIZ
Biz proje yarıştırmayacağız. Bizim planlı programlı, maliyeti hesaplanmış, sürdürülebilir onlarca projemiz var. Gerçek proje, halkın öncelikli ihtiyacı, kentin kazancı olan projelerdir.Muhalif kesim tarafından hazırlanan akılcı projeler geldiğinde de , bunları da en az kendi projelerimiz kadar özenli bir şekilde hayata geçirmeya çalışıyoruz.
METRO VE TOPLU TAŞIMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ VAR
İlk 5 yıl içerisinde 58 kilometre metroyu planlıyoruz. Zaten Atapark projesi çok çabuk yapılabilecek proje. Her tarafta ağaçlandırmaya uygun yollar var. İnşallah en kısa zamanda başlayacağız.
DÜNYADAKİ GELİŞMELERE PARALEL ÇALIŞMALARA İMZA ATIYORUZ.
2050 yılında dünya nereye gidiyor, neler yapmamız gerekir diye düşünüyoruz. Şimdiye kadar Belediyemiz yapay zekaya geçmiş olsaydı gelişmeyi bize nesneler haber verecekti ve biz bunları çarpıştırmamış olacaktık. Teknolojiyle üretimle buluşturmuş ve Üretimi de fabrikayla desteklemiş olacaktık. Bundan sonrası için hedef üretimde yapay zekaya geçiştir.
ANKARA’ YA BEYİN GÖÇÜ İÇİN HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR
2050 yılında teknolojiye uygun bir şekilde okullar açmak suretiyle dünyadan beyin göçünün Türkiye’ye gelmesi için projeler ortaya koyuyoruz. Artık bilişim ortaya çıktı. Amerikalılar bundan 30 yıl önce dünyanın gittiği yönü hesap ederken bakmışlar Çin kendilerini geçiyor hemen bilişimi öne çıkarmışlar. İyi yetişmiş kimselerin Ankara’da kalmalarını sağlamak durumundayız.
ÜNİVERSİTELİLERİMİZ VE ÜNİVERSİTEMİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ
Burası bir üniversite kentidir. İç Anadolu çanağının tüm kentlerinden, Yozgat’tan, Kırşehir’den, Çankırı’dan, Çorum’dan, Kırıkkale’den gelen güzel kardeşlerimin sadece kentli değil, başkentli olmasının zamanı geldi. Üniversite öğrencileri ve Üniversitelerimiz için de bir takım çalışmalarımız var yeri ve zamanı geldiğinde de bunlar günyüzüne çıkacaktır.
HOLOGRAM TEKNOLOJİSİNİ BİZDE KULLANMALIYIZ VE KULLANACAĞIZ
Hologram teknolojisini çok iyi kullanan arkadaşlarımız var. 2014 yılında o hologramı yaptık. 5 yıl içerisinde teknoloji gelişti. Katar’da dünya kupası oynanacak, Maradona top sektirecek, Pele kafa vuracak. Atatürk’ün Ankara’ya gelişini hologramla canlandıracağız.
GÜNEŞ ENERJİSİ GERÇEĞİNİ GÖZ ARDI EDEMEYİZ
Barajlarda su buharlanıyor. Barajların üstünü güneş enerjisiyle kaplayıp, buharlaşmayı önleyeceğiz. Güneş tarlaları hedefliyoruz. Köylerin çoğu mahalle oldu. 10-15 hanenin yaşadığı köylerimize birer güneş enerjisi vermek suretiyle neredeyse elektrik, su parası vermeden oralarda yaşamanın devam ettirmelerini önemli görüyoruz. Çünkü oralar aynı zamanda bizim hafızamız. Sitelere böyle bir zorunluluk getirebiliriz.
SARAÇOĞLU BİZİM İÇİN BİR DEĞERDİR.KIYMETİ BİLİNMELİ
Saraçoğlu Mahallesi’nin olduğu gibi korunması gerektiği kanaatindeyim. Bunlar Ankara’nın değerleridir. Özellikle Cumhuriyet döneminin en değerli mekanlarıdır. Ancak her nasılsa bir şekilde buralar ranta açılacak şekilde değerlendirilmek istenmektedir. Buna son derece karşıyız.
YANLIŞ PROJELERDEN DÖNMEK İÇİN KAYBEDECEK ZAMANIMIZ YOK
Gerede projesi geç kalmış bir projedir. Bu proje zamanında yapılmış olsaydı biz Kızılırmak’a 800 milyon dolar para yatırmak zorunda kalmazdık. Gerede projesi gerçekleşince Kızılırmak ne olacak? O borular ne olacak? Bu belediye için büyük bir kayıptır. Biz Kızılırmak suyunu şöyle düşünüyoruz. Onu Mogan Gölü’ne vermek suretiyle oradaki arazinin sulu tarıma geçmesini sağlayacağız.

FOTO GALERİ