Ankara Şehir Gazetesi

Enaktüel: İŞTE TÜRK KADININ GÜCÜ

Enaktüel: İŞTE TÜRK KADININ GÜCÜ
04 Haziran 2021 - 8:00

AZMİN ZAFERİ

Bugüne kadar yapmış olduğu başarılı çalışmalarıyla isminden sıkça söz ettiren eski asker İpek Kurt,şimdi de ticarete atıldı. Kurt,Savunma Sanayi Şirketini kurarak kadınların da gücünü ortaya koydu…
….

Kurduğu şirketle büyük başarılara imza atan İpek Kurt, patronu olduğu Özpek Savunma Sanayi şirketini saygın şirketler seviyesine getirdi.

Başarılı iş kadını ,Uluslararası danışmanlık alanlarında çalışırken, yeni bir alana daha yatırım yapmaya karar vermiş ve kısa sürede şirketini Türk savunma sanayi, dünyanın en hızlı büyüyen, dış pazarın cazibesini çeken bir konuma getirmeyi başardı.
….
Son yıllarda artan yatırımları ve devletimizin büyük desteği ile oluşan büyüme trendi Türk savunma sanayi şirketlerinin yedisinin dünyanın en büyük savunma şirketlerinde ilk 100’de yer alması gururunu Yaşadığını belirten İpek Kurt,’ Eski bir asker olarak bu alanda, ülkemiz için , ürün geliştirme, yazılım, strateji ve yeni pazarlar bulma hedefinde çalışıyorum. Savunma sanayinde kadınlarında gücünü, başarısını göstermekten de mutluyum şeklinde konuştu. Kurt ayrıca yerli ve milli sanayinin gelişimi için teknoloji yatırımları yapmak da hedeflerimden birisi’ dedi.

SONRASI SENİN GÖRÜNTÜLERDEN TESPİT ETTİKLERİNDE
SAVUNMA SANAYİNE KADIN ELİ DEĞDİ

Kadın liderlerden biri olan konuğumuz ÖZPEK Savunma Sanayi Yatırım Yönetim Limited Şirketi, Patroniçesi İpek KURT;

İpek Kurt Kimdir ?
1977 Artvin doğumlu.İlköğretim hayatını Ankara’da tamamladı. Sakarya Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünden mezun oldu.1994-1996 yıllarında Koç Holding de görev yaptı. 1996 – 2016 yıllarında Genelkurmay Başkanlığı kurumlarında yöneticilik yaptı. Memuriyetten ayrıldıktan sonra savunma alanında çeşitli çalışmalar yaptı. 2019 yılında Özpek Savunma Sanayi şirketini kurdu. İyi derecede İngilizce bilmektedir.
Savunma sanayine girmeyi neden düşündünüz?
Özellikle son 10 yılda devletimizin yerli ve milli kalkınma hedefiyle büyük atılım gösteren savuma sanayinde yeni ihtiyaçların ortaya çıkması ve karşılanması açısından özel şirket olarak biz de bu alanda tecrübemizle varız dedik.
Savunma sanayi deyince sadece silah ve araç üretimi akla geliyor? Neleri kapsamaktadır savunma sanayi?
Devlet Planlama Teşkilatı beş yıllık kalkınma planı mekine imalat sanayi özel ihtisas komisyonu raporu’na göre savunma sanayini oluşturan temel başlıklar şunlar;
1- Havacılık ve uzay sanayi
2- Tanklar, zırhlı araçlar ve aksamı
3- Gemi inşa sanayi
4- Askeri elektronik ve elektromekanik sanayi
5- Optik ve elktrooptik sanayi
6- Motorlu araç sanayi
7- Hafif ve ağır silah sanayi
8- Roket ve füze sistemleri
9- Mühimmat, patlayıcı madde ve kimya sanayi

Peki siz ÖZPEK savunma sanayi şirketi olarak sektördeki konumunuzu neresi olarak hedeflediniz?
İlk adımda;
Sektörün gelişimini sağlayan arge ve inovasyon programları uygulama ve satış olarak belirledik.
Farkındalık olarak neler planladınız?
Arge araştırmaları yapan teknoloji firmaları ile yurtiçi ve yurtdışı pazarda büyük projelere imza atacağız.
Yerli ve milli sanayi olarak ülkemizin gelişimini görüyoruz? Devletimizin bu politikasını nasıl buluyorsunuz?
Devletimiz hür ve güçlü devlet olma yolunda çok doğru, çok stratejik adımlar atmaya devam ediyor. Savunma sanayindeki atılan adımları çok doğru buluyoruz. Kendi İhalarımız, sihalarımız, denizaltı gemilerimiz, silahlarımız, zırhlı araçlarımız helikopterlerimiz bizim gurur kaynağımız 2023’e de %70’lerde olan yerli ve milli oranımız %90’larda olacaktır diye ümit ediyorum.
Savunma sanayinde klasik dışı bir paydaşsınız. Bu alanda erkek hegomanyası var bir kadın olarak nasıl bir duygu savunma sanayi alanında çalışmak?
Savunma sanayine kadın eli değmeli bence eski bir asker olarak ülkemizin gelişen, büyüyen savunma sanayine bilgi, birikim ve tecrübe katma değer katabilirsem ne mutlu bana!

SAVUNMA SANAYİNE KADIN ELİ
İPEK KURT:ÜLKEMİZ İÇİN BİZDE VARIZ!

Günümüz iş hayatında kadınların değişik alanlardaki başarılarını görmeye devam ediyoruz. Bunlardan birisi de Özpek Savunma Sanayi şirketinin patronu İpek Kurt. Kendisi eski bir asker olan Kurt, uluslararası danışmanlık alanlarında çalışırken,yeni bir alana daha yatırım yapmaya karar vermiş. Kurt,Türk savunma sanayi, dünyanın en hızlı büyüyen, dış pazarın cazibesini çeken bir konuma geldi. Son yıllarda artan yatırımları ve devletimizin büyük desteği ile oluşan büyüme trendi Türk savunma sanayi şirketlerinin yedisinin dünyanın en büyük savunma şirketlerinde ilk 100’de yer alması gururunu yaşattı. Eski bir asker olarak bu alanda, ülkemiz için , ürün geliştirme, yazılım, strateji ve yeni pazarlar bulma hedefinde çalışıyorum.Savunma sanayinde kadınlarında gücünü, başarısını göstermekten de mutluyum şeklinde konuştu. Kurt ayrıca yerli ve milli sanayinin gelişimi için teknoloji yatırımları yapmak da hedeflerimden birisi dedi.

FOTO GALERİ