Ankara Şehir Gazetesi

KIZILCAHAMAM, KASAPLAR ÇARŞISINDA HUMMALI ÇALIŞMA

KIZILCAHAMAM, KASAPLAR ÇARŞISINDA  HUMMALI ÇALIŞMA
02 Ağustos 2021 - 8:19

Ankara’nın Kızılcahamam İlçesinde 3 ay önce çıkan yangınla kullanılamaz hale gelen Kasaplar Çarşısı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan projeyle yeniden inşa ediliyor.
Bakan Murat Kurum, “8 Temmuz itibarıyla inşaat çalışmaları başlatıldı. 2021 yılı sonunda bitirilmesini hedefliyoruz. Bölgede çalışmalar tüm hızıyla sürüyor” dedi.
Kızılcahamam’daki Kasaplar Çarşısı’nda, 8 Nisan’da çıkan yangında, 15 iş yeri kullanılamaz hale geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca kullanılamaz hale gelen Kasaplar Çarşısı’nın yeniden inşası için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda, 9 bin 381 metrekarelik aynı alana kurulacak çarşının projesi hazırlandı.
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından ihalesi 28 Haziran’da yapılan çarşının inşaat çalışmaları, 8 Temmuz’da başlatıldı. Yeni çarşı inşaatının bu yılın sonunda tamamlanması hedefleniyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Sosyal Medya hesabından Kızılcahamam Kasaplar çarsısı için açıklamada bulundu.
Kurum; Kızılcahamam’da yanan Kasaplar Çarşısı’nı en kısa sürede yeniden inşa edeceğimizin ve bu süreçte çarşı esnafımıza kira ve taşınma yardımı yaparak hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğimizin sözünü vermiştik. Yanan çarşının yanında bulunan Manavlar Çarşısı’nı da projemize dahil ederek proje bedeli 26,5 milyon TL olan çalışmamızın inşasını 8 Temmuz itibarıyla başlattık. Projemizi yıl sonunda bitirmeyi hedefliyoruz. Bu süreçte esnafımıza mağduriyet yaşamaması için 15’er bin lira taşınma yardımı, 3’er bin lira da kira yardımı yapıyoruz. Bölgenin kültürel dokusuna uygun olarak inşa edeceğimiz, projelerimiz ile Kızılcahamam’a değer katacağız açıklamasında bulundu.
Kızılcahamam Kaymakamı Can Aksoy ise ; Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un destekleriyle hayata geçen, ilçemize muazzam değer katacak yeni Kasaplar Çarşısı Kızılcahamam’a hayırlı olsun dedi.

FOTO GALERİ