Ankara Şehir Gazetesi

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin Gazetemize özel konuştu.

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin Gazetemize özel konuştu.
19 Ağustos 2021 - 11:14

“İşini kusursuz ve düzgün yapan meslektaşlarımıza teşekkür ederiz”
“Emlakçı meslektaşlar için gelen şikayetleri değerlendiren Başkan Yetkin, Şikayetlerin kayıtlı emlakçılardan değil, kaçak emlakçılık yapan, sektörle alakası olmayanlardan geldiğini vurguladı. Ve işini düzgün yapan üyelerine teşekkür etti.”
“Son dönemde yaptığı çalışmalarla üye esnaflarının haklarını korumak ve sektörel gelişime destek vermek için çalışan Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin sorularımızı cevapladı.”

Röportaj ; MERVE KODAL
Fotoğraf : BURCU AKIN

Başkanım kısaca kendinizi tanıtır mısınız ?
Ben, 1955 yılında Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde dünyaya geldim. Küçük yaşlardan itibaren başladığım hayat mücadelesinde, 1984 yılına kadar baba mesleği olan kuyumculuk işiyle uğraştım. 1984 yılında emlakçılık sektörüyle tanıştım.1991 yılında birkaç kişi ile birlikte bir emlak derneği kurduk.
Emlakçılar Odasını anlatır mısınız?
1999 yılında Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası kurulduktan sonra 2005 yılında oda ve derneklerden oluşan yaklaşık 45 il ve ilçenin içerisinde bulunduğu bir Federasyon kurulmuştur. 2008 yılına kadar bir dönem dernekte başkanlık yapmıştım. 2018 yılına kadar Oda Başkan Yardımcılığı yaptım. Ve 2018 yılı itibari ile Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı oldum.
Oda Olarak üyelerinize ne hizmetleriniz oldu ?
Türkiye’de ilk defa 2003 yılında hizmet dalında emlakçılık sektöründe mevcut standartların yayımlanması sağlandı ve Türkiye ‘de ilk defa emlakçılığın tanımı yapıldı. Bu suretle de meslektaşlarımızın hakları korunmaya başlandı. Daha önce tapu dairelerine meslektaşlarımız giremezken, 2007 yılında ilk defa Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol sonucunda alış ve satış işlemlerinde üyelerimize kolaylıklar getirildi.
Ankara Emlakçıları hakkında neler diyebilirsiniz?
Bu işi uzun süredir yapan biri olarak ve kurmuş olduğumuz federasyondaki çalışmalarımız gereği birçok il gezen biriyim. Türkiye geneline baktığımızda Ankara’da bulunan meslektaşlarımız işini en iyi yapan meslektaşlar olduğunu gördüm. Bu yüzden de üyelerimiz içinde işlerini düzgün ve kusursuz yapan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederim. Ayrıca Meslektaşlarımız için gelen şikayetlere baktığımızda da kayıtlı Emlakçılardan değil, kaçak emlakçılık yapan vatandaşlardan geldiğini söyledi.
Pandeminin sektöre etkisi ne oldu ?
Küresel salgın olan Covid-19’un hayatımıza girmesi ile birlikte başlayan pandemi döneminde Web Tapu döneminin başladı. Bu suretle Meslektaşlarımıza daha fazla sorumluluklar yüklendi. Güvensizlik teşkil eden sorunlar ortadan kalktı. Vatandaşa daha az iş ve sorumluluk kaldı. Emlakçı meslektaşlarımıza imza aşamasına gelinceye kadar ki işlemlerin online şekilde yapılması görevi verildi.
Pandeminin sektöre zararı ne oldu ?
Pandemi döneminin başlaması ile birlikte meslektaşlarımız mağduriyet yaşadılar. Devlet sektörel bir ayrım yaptı. Bizim sektör üyelerine diğer sektöre verilen imkanlar verilmedi. Meslektaşlarımız esnaflara verilen hiçbir haktan yararlanamadı.
Ankara’daki emlakçılara ne tür hizmetiniz var ?
Yaklaşık 1996’dan bu yana kurulu olan dernekle başlayan ve oda olarak devam eden süreçte Odamızda eğitimler verilmektedir. Emlakçılık eğitimi ile Emlakçılık sertifikası ve belgeleri verilmektedir. Halkla ilişkiler, Hukuk, Gayrimenkul Hukuku, Tapu Kadastro, Şehir Planlaması gibi çeşitli dersler veriliyor. Kayıtlı Emlakçıların hepsi bilinçlidir. Yanlış yapma şansı yoktur çünkü eğitimlerle aldıkları yetki belgeleri mevcuttur.

FOTO GALERİ