Ankara Şehir Gazetesi

‘Kaliteli Dişli üretiminde Türkiye deki lider firma’
“Ermaksan Dişli Makine”

‘Kaliteli Dişli üretiminde Türkiye deki lider firma’<br>“Ermaksan Dişli Makine”
09 Ocak 2022 - 21:41

‘Kaliteli Dişli üretiminde Türkiye deki lider firma’
“Ermaksan Dişli Makine”

“Ermaksan Dişli olarak üretimde kalite politikasından ödün vermeden maksimun uzun ömürlü ve hassasiyette çalışması, Ermaksan markasını gelecek nesillere taşırken tertemiz bir imaj ve referansla taşıması onun haklı bir gururla çalışmasını sağlıyor.”

ÜRETİMİN ÇINARI HASAN SEZAYİ ERDOĞAN

1975 yılında kardeşleriyle atıldığı ticaret hayatına Ankara Ata Sanayi’de 25 metrekarelik ufak bir dükkânda başlayan Hasan Sezai Erdoğan, şu an 150’yi aşkın istihdamlı Ankara’nın en köklü sanayi kuruluşlarından kabul edilen yapının başında yer alıyor.

Hasan Sezayi Erdoğan Üretimiyle 1993 yılında ASO 1. OSB’ye geçişiyle 9 bin metrekarelik alanında dişli sektöründeki nitelikli üretim faaliyetlerine devam ederken, Erdoğan ailesinin 2. Neslinin de sebat ve çalışkanlığıyla başarılı işadamı Hasan Sezayi Erdoğan’ın başarısına başarı katmayı sürdürüyor.

Yüksek kaliteli, sessiz çalışan ve ömürlük dişliler üreten ERMAKSAN’ın her türlü dişliyi üretebilen Türkiye’deki tek firma olduğunu belirten Hasan S. Erdoğan; “Fırtına obüsünden insansız hava aracına kadar; nerede dişli varsa biz oradayız” diyor. Güçlü firmalarla kurdukları Ar – Ge ortaklıklarının kendilerini hep birkaç adım öne taşıdığını dile getiren Erdoğan, gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalanmanın artık bir zorunluluk arz ettiğini ifade etti. Sanayi Gazetesi’ne sektör sorunlarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Erdoğan; “Evvela eğitim ve teşvik düğümü çözülmeli” mesajı veriyor.

HASAN SEZAYİ ERDOĞAN KİMDİR
1958 Ankara’nın Beypazarı ‘nın Uruş köyünde dünyaya geldim. Küçük yaşlarda iş hayatına çıraklıktan başladım. Ermaksan Makine Dişli Firmasının Yönetim Kurulu Başkanıyım. Firmamız Ermaksan 1975 yılında ticari hayatına kardeşlerim ile birlikte Ankara Ata Sanayi de 25 metrekare bir dükkanda başladı. Şuan ise 217 çalışanı ve Erdoğan ailesinin ikinci nesil bireyleri ile birlikte Sincan Organize Sanayi içersinde 18 bin metrekare kapalı alan içersinde faaliyetlerine devam etmektedir.
Demir çelik, maden, enerji, çimento ve kağıt gibi sektörlere dişli üretimi yapan Ermaksan Makine, zamanında ve doğru kullandığı kredi ile 18 bin metrekarelik alandaki yeni fabrika yatırımını tamamlayarak üretime aldı.

Ermaksan Makine Dişli Yedek Parça San. ve Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Erdoğan, yatırıma hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, Almanya’da bulunan Avrupa’nın en büyük dişli fabrikasını satın almak için çalışma yaptıklarını açıkladı.

Faizde yaşanan düşüşün anlamlı olmakla birlikte, halen sanayicinin konut kredisinden daha yüksek faizle finansmana erişebildiğini belirten Erdoğan, Avrupa’nın en büyük dişli fabrikasını satın almalarının finansman desteğine bağlı olduğunu söyledi.

Yeni yatırım planları olduğunu ve bunun içinde uygun zamanı beklediklerini anlatan Hasan Erdoğan, Türkiye’de her çeşit dişliyi üretebilme kabiliyetine sahip olduklarını açıkladı.

Erdoğan, COVID-19’un salgın haline gelmesiyle birlikte birçok sektörde işlerin yavaşladığını ifade ederek, kendilerinin bu süreci yatırımla geçirdiklerini bildirdi.

Zamanında Kredi faizinin yüzde 10’un altına düşmesiyle, mevcut üretim tesislerinin yanında devam eden yatırımı tamamladıklarını söyleyen Hasan Erdoğan, yeni tesisin 7 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 18 bin metrekarelik bir alana sahip olduğunu kaydetti.

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve ülkemizi de olumsuz etkileyen Salgın döneminde işçi çıkarmadıkları gibi yeni istihdam da oluşturduklarına değinen Erdoğan, uygun standartlarda yaptıkları üretimi, en çok Almanya olmak üzere, Amerika dahil dünyanın önemli sanayi devlerine sattıklarının altını çizdi.

Erdoğan aldıkları siparişlerle üretim hatlarının yılsonuna kadar dolduğunu ancak yeni siparişleri de gerçekleştirebilecek bir yapıya sahip olduklarını açıkladı.

Almanya’da bulunan Avrupa’nın en büyük dişli fabrikasını satın almak için girişimleri olduğunu söyleyen Hasan Erdoğan, hassas sektörlerin dişlilerini üreten fabrikanın çok ileri teknolojiye sahip olduğunu belirtti. Fabrikanın mevcut ortaklarının 75 ve 80 yaşlarında olduğunu, üçüncü neslin ilgi göstermediği için satmak zorunda kaldıklarını kaydeden Erdoğan, Avrupa’da da kimsenin böyle bir tesisi satın alıp strese girmeyeceğini anlattı.

Bu girişim sırasında devlet desteğini de görmek istediğini dile getiren Erdoğan, tüm Avrupa’nın buradan alım yaptığını kaydetti ve “Mesela keşke devlet bana 13-15 milyon Euro destek verip, git bu fabrikayı al gel dese. Hem Türkiye’nin hem Avrupa’nın ihtiyacını buradan karşılayabilirim. Hatta Çin bile gelip buradan ürün alıyor” ifadelerini kullandı.

HER ÇEŞİT DİŞLİYİ ÜRETEBİLEN TEK FİRMA
Bünyesinde bulundurduğu 210 cnc makina ve 150 personel ile yurtiçi ve yurtdışında geniş bir müşteri kitlesine hizmet vermektedir.Ermaksan dişli her çeşit dişliyi üretebilen Türkiye deki tek firmadır.CNC profil taşlama tezgahları ile yüksek kalitede dişli ve dişli kutuları üreterek dünyada Türk Malı kalitesini ve ismini duyurmaktadır.

YAPTIĞI ÜRETİMLER
Ermaksan Makina Dişli ,ayna mahruti(spiral konik),konik dişli,çavuş dişli,düz dişli,helis dişli,çember dişli,sonsuz dişli ,kremayer dişli,zincir dişli,planet redüktör,twin shaft redüktör,single shaft redüktör,pan mikser redüktör,kobra redüktör,90 derece redüktör,band redüktörü,beton santrali redüktörü,armut redüktör,band frenleri,transmikser redüktörü ,ayaklı tip redüktör,kule dönüş redüktörü,yem karma redüktörü,devir yükseltici redüktörü,helezon redüktörü,eğlence aletleri redüktörleri,tünel kalıp redüktörleri,tünel makinası redüktörleri,tuz serici redüktörü,balya parçalama redüktörü,redüktör tamiri,dişli kaplin,elastik kaplin,turbo hidrolik kaplin üretimi yapmaktadır.

ÜRETİMDE BAŞARI, İHRACATTA FARK YARATIYOR.

TSK’nın en önemli ateş güçleri arasında yer alan ve terör örgütlerine karşı hem yurt içi hem de yurt dışındaki operasyonlarda aktif olarak kullanılan Fırtına Obüslerinin dişlilerini üreten Ermaksan, Çin’e 1 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. Yerli ve milli olarak üretilen, katıldığı operasyonlarda büyük başarı sağlayan Fırtına obüslerinin hız azaltan dişli kutusunu üreten Ermaksan, Çin’e 1 milyon dolar değerinde şanzıman ihracatı yaptı.

Almanya ve ABD’ye dişli ihracatlarına devam ettiklerine vurgu yapan Erdoğan, “Çin’e ilk kez ürün satıyoruz. Çin’de de artık kalite aranıyor. Çin’in en büyük beton sanayi ve imalatçı devine ilk konteynırımızı gönderiyoruz. Firma sahibi sormuş, soruşturmuş ve Ermeksan’da karar kılmış. Kaliteli olduğumuz için diğer firmalarla rahatlıkla rekabet edebiliyoruz. Türkiye’de çoğu sanayi ürünü Çin’den geliyor ancak bir ihraç ediyoruz. Biz kaliteli yaptığımız için fiyatlarımızı Avrupa ile kıyaslanıyor” şeklinde konuştu.
NEREDE DİŞLİ VARSA ORADA ERMAKSAN VAR
200’ü aşkın CNC ve universal tezgâhları ile savunma, beton, demir çelik ve maden sanayi sektörleri başta olmak üzere her alanda hizmet kapasitesine sahip olduklarını ifade eden Erdoğan; “Bu hizmet verdiğimiz sektörlerin içerisinde toplamda binden fazla ürün çeşidi üretmekteyiz. 2 bin 500 milimetre çapa kadar CNC profil tezgahı ile düz ve helis dişlileri taşlayabilen Türkiye’deki 2 firmadan biriyiz. 10 adet cnc profil taşlama ile en büyük taşlama filosuna sahibiz. Her türlü dişliyi yapabilen Türkiye’deki tek firmayız” diye konuştu. Sektöre sundukları dişlilerin ve redüktörlerin tamamının CNC profil dişli ölçüm tezgahında profil ve diş yanak kontrolü altında üretildiğini dile getiren Erdoğan, yüksek kalitede üretilen sessiz ve uzun ömürlü ürünler imal ettiklerini söyledi.
Hasan Erdoğan, “Ekonominin büyümesi ve istihdamın artması için yatırım-üretim şart. Bunun için de sanayicinin uzun vadede uygun koşullarda finansman ihtiyacının karşılanması gerekiyor. En azından yatırım için yüzde 5 civarında sağlanacak üretim desteği ile aslında çok daha büyük fayda sağlanabilir” dedi.

Sanayicinin yetişmiş eleman sıkıntısından da bahseden Erdoğan, Ermaksan olarak her yıl 50’ye yakın meslek lisesi öğrencisini fabrika bünyesinde eğittiklerini, bunların bir kısmını da eğitim dönemi sonunda istihdam ettiklerini vurguladı.

LİSELER DAHA ÇOK ÜRETİCİ KÖPRÜSÜ OLMALI
Hasan Sezayi Erdoğan “Sektörde burada uzunca konuşabileceğimiz birçok sorun var ancak bunların en başında yetişmiş eleman bulamamak geliyor. Avrupa ülkelerinde meslek liseleri uzun yıllar öncesinden, Uzakdoğu ülkelerinde ise Avrupa’yı örnek alarak yakın geçmişte önemsenmişken bizde ise birkaç yıllık geri plana atılmanın sonucunda yeni yeni tekrardan harekete geçmiştir. Meslek liselerinde bir ayrı konu ise bu liselerin, sanayilerin içerisinde konumlandırılıp bu liselerle üreticilerin sürekli işbirliği halinde bulunması gerekir. Bir toplumda herkes mühendis ya da sanatçı olamaz. Toplumlar içerisinde mühendisinden esnafına, tornacısından sanatçısına kadar tüm bu meslekleri icra eden bireylerin bir araya gelmesiyle toplum olur. Bu durumları biz elimizden geldiğince sanayi odalarında ya da bölge toplantılarında, bize görevin layık görüldüğü her mecrada dile getiriyoruz ve getirmeye de devam edeceğiz.”

“HÜKÜMETİN SANAYİCİYE DESTEK OLMASI ŞART”
“Sanayici bu ülkenin üvey evladı, bu pazarın büyümesi ve gelişmesi için ihracat yapılması gerekir aynı zamanda ihracat yapılırken ithalatında zamanla aşağılara çekilmesi de biz üreticilere fayda sağlayan etkenlerden olacaktır. Ancak siz sanayicinize destek olmazsanız, kur dengesini sağlayamaz iseniz bu sektör ancak günü kurtarır. Atatürk ne de güzel söylemiş; ‘Üretmeyen toplumlar yok olmaya mahkûmdur’ Bizler de makina sektöründe teknolojinin gerisinde kalmamak için sürekli yatırım ve iyileştirme sürecindeyiz. Devletimiz de bize destek olduğu sürece biz makine sektörü olarak bu ülke için çalışmaya devam edeceğiz.”

FOTO GALERİ